Fundacja Wyspa Skarbów rozpoczęła realizację zadania publicznego z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, organizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku dofinansowanego ze środków PFRON pod tytułem:
„Trening umysłu drogą do lepszych relacji społecznych”.
Zadanie to realizujemy w terminie od 01.08.2024 do 31.12.2024r.
W ramach zadania stworzony został specjalistyczny program z zakresu rehabilitacji społecznej mający pomóc niepełnosprawnym dzieciom w przezwyciężaniu codziennych trudności a rodziców chcemy wesprzeć opiekę psychologiczną w formie spotkań grupowych.
Od 01.09.2024 rok zostały uruchomione następujące treningi:
-
- EEG Biofeedback. Jest to bezbolesna technika treningu mózgu. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej.
To nie leki zmieniają funkcjonowanie dziecka, lecz ono zmienia je samo, aż stanie się dla niego – i dla jego mózgu- nawykiem! - Trening Umiejętności Społecznych TUS – są to grupowe zajęcia z terapeutą, gdzie uczestnicy uczą się umiejętności społecznych, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu!
- EEG Biofeedback. Jest to bezbolesna technika treningu mózgu. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej.
Wybieramy się na wspólny spektakl do Teatru Miniatura – opowiemy o tym po spektaklu!
Udało nam się w ramach projektu zakupić ściankę wspinaczkową – która będzie nie tylko rozwijać motorykę dziecka, ale będzie uczyć wytrwałości, samodyscypliny, odwagi w pokonywaniu trudności i będzie atrakcją w czasie zajęć.
Chcemy pomóc dzieciom biorącym udział w Projekcie, w rehabilitacji społecznej, która u dzieci z niepełnosprawnością będzie polegała na pomocy w odzyskiwaniu coraz to większej samodzielności, wyrabianiu u dziecka zaradności osobistej, pobudzaniu do aktywności codziennej i samodzielności społecznej.
Chcemy spotykać się również Rodzicami na spotkaniach grupowych. Będą one miały charakter warsztatów. Poprzez wsparcie psycho-edukacyjne i poprzez porady specjalistyczne chcemy stworzyć dla osób towarzyszących dzieciom, przestrzeń do nauki radzenia sobie ze stresem i napięciami dnia codziennego. Spotkania grupowe pozwalają zrealizować ważne potrzeby społeczno-emocjonalne.













